Polecamy

Trendy w projektowaniu biur, o których musisz wiedzieć

Pracuj mądrze, oszczędzaj pieniądze: 14 wskazówek dotyczących...

Musiało upłynąć kilka tysięcy lat od wynalezienia pisma do wynalezienia papieru. Zanim papier został wynaleziony do pisania wykorzystywane były woskowe lub gliniane tabliczki, zwoje papirusu czy kościane płytki. Po wynalezieniu papieru przez Chińczyka Cai Lun około 105 roku, papier bardzo szybko zaczął upowszechniać się najpierw w krajach arabskich, a później również w Europie. Z czasem papier zaczął być produkowany na całym świecie. Dzisiaj bez papieru nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Na papierze drukowane są banknoty, książki, gazety, ulotki reklamowe, bilety do kin, teatrów, muzeów. Do tego do wyboru mamy różne rodzaje papieru.

Jak produkowany jest papier?

Do produkcji papieru służy masa celulozowa. Otrzymuje się ją z różnych gatunków drzew. Masę celulozową otrzymuje się ją na przykład z brzóz, sosen, topoli, eukaliptusów, świerków. Czasem masę celulozową wytwarza się także z włókien innych rodzajów roślin. Aby powstała masa celulozowa konieczne jest zmielenie pni drzew w rozdrabniarkach. Otrzymany miał drzewny jest następnie mieszany z wodą. Jakość tak uzyskanej masy celulozowej nie jest zbyt wysoka. Z masy te produkowany jest więc papier, który służy później do drukowania wydawanych codziennie gazet. Czasem w zakładach produkujących papier wykorzystywana jest także makulatura. Wcześniej jednak poddaje się ją procesowi dyspersji. Papier lepszej jakości produkowany jest z masy celulozowej otrzymanej metodą chemiczną. Lepszy jakościowo papier służy do drukowania książek, kolorowych magazynów, broszur i trwałych opakowań.

Różne rodzaje papieru

Oprócz papieru używanego w drukarniach i zakładach produkujących papierowe opakowania w sprzedaży dostępny jest także papier do stosowania w domu i w biurze. Papier do drukarek dostępny jest w formacie A4. To format,który pozwala na wykorzystanie w standardowych domowych i biurowych drukarkach atramentowych czy laserowych. Ten sam rodzaj papieru używany jest w kserokopiarkach. W wielkogabarytowych drukarkach i ploterach stosowany jest papier wielkoformatowy. Papier wykorzystywany jest także do produkcji zeszytów szkolnych, bloków rysunkowych i technicznych. W sklepach papierniczych czy z artykułami dla plastyków dostępny jest także brystol. Jest to stosunkowo sztywny rodzaj kartonu.

Gramatura brystolu może być bardzo różna. W sprzedaży jest brystol, którego gramatura wynosi 150 g/m² oraz taki o gramaturze 300 g/m². Brystol tradycyjnie ma biały kolor, obecnie jednak bez trudu można kupić również kolorowe arkusze. Po raz pierwszy brystol został wyprodukowany na Wyspach Brytyjskich, a ściślej w jednej z papierni w Brystolu. Od nazwy tego angielskiego miasta pochodzi nazwa tego kartonu. Brystol ma bardzo gładką fakturę. Może być stosowany nie tylko do rysowania. Chętnie wykorzystywany jest przez architektów i projektantów. Wynalezienie papieru to jeden z przełomowych wynalazków. Obecnie w sprzedaży jest do wyboru mnóstwo rodzajów papieru. Papier służy dzisiaj nie tylko do druku. Jednym z rodzajów papieru jest brystol.

Zobacz

Klawiatury komputerowe, które można czyścić w...

Z różnych badań wiemy, że klawiatury komputerowe są miejscem hodowli zarazków. Teraz, gdy...

Podstawowe materiały biurowe dla nowych...

Podstawowe materiały biurowe dla nowych pracowników Teraz nadszedł czas, aby absolwenci...

Jaki typ pióra ci odpowiada? Jak wybrać...

Znalezienie długopisu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, może być wyzwaniem. Istnieje...