Polecamy

Jak możemy wykorzystać papier samoprzylepny?

Szkolne problemy osób leworęcznych

Artykuły biurowe

Papier satynowy a papier matowy: który wybrać?

Decydując się na wywołanie zdjęć czy przygotowanie folderu reklamowego, koniecznie trzeba rozważyć to, jaki papier zastosujemy. Okazuje się bowiem, że to od papieru w dużej mierze zależy uzyskany efekt końcowy. Obecnie dostępny jest papier satynowy oraz papier matowy. Czym się różnią? Jakie mają zalety, a jakie są ich wady?

Papier satynowy

Papier satynowy nie bez powodu uznawany jest za szczególny rodzaj papieru. Określić można go jako papier do zadań specjalnych. Można go wykorzystywać w przypadku kolorowego i atramentowego druku laserowego. Nadaje się też do kopiowania, jeśli wykorzystujemy kolorowe ksero. Cechą charakterystyczną papieru satynowego jest nieprzezroczystość oraz idealna gładkość z obu stron. Jest to papier o białym kolorze. Uwagę zwraca jego niezwykła sztywność. Decydując się na papier satynowy, możemy być pewni, że uzyskany efekt końcowy będzie naprawdę doskonały. To właśnie papier satynowy poleca się wówczas, gdy chcemy w odpowiedni sposób przedstawić na przykład ofertę handlową. Jeśli chcemy, aby nasze CV w wersji papierowej zrobiło wrażenie, papier satynowy także jest doskonałym wyborem.

Nadaje się też do drukowania:

  • ulotek;
  • wizytówek;
  • zdjęć;
  • prezentacji biznesowych.

Plusem papieru satynowego jest szeroki wybór, jeśli chodzi o gramaturę. W sprzedaży dostępne są papiery mieszczące się w przedziale od 90 do nawet 700 gram. Oznacza to, że nie ma najmniejszego problemu z doborem grubości papieru do indywidualnych preferencji. Niewątpliwym atutem papieru satynowego jest to, że nie tworzy on odblasków, które pojawiają się na papierze błyszczącym. Do tego dochodzi duże nasycenie, świetne odwzorowanie kolorów i kontrast na najwyższym poziomie.

Papier satynowany

Papier matowy

Cechą charakterystyczną papieru matowego jest przede wszystkim to, że słabo odbija on światło. Doskonale sprawdza się wówczas, gdy drukować zamierzamy materiały w pastelowych, stonowanych kolorach. Plusem tego rodzaju papieru jest to, że dotyk palców nie jest na nim tak mocno widoczny. Nie wymaga on tym samym zbytniej delikatności w obchodzeniu się z nim. W odróżnieniu od innych rodzajów papieru papier matowy jest często grubszy i bardziej sztywny. Bez trudu uda się go zwinąć, nie powodując jego zniszczenia. Wielu specjalistów uważa, że w przypadku druku dużych formatów to właśnie papier matowy jest najlepszym wyborem. Papier matowy szczególnie lubią miłośnicy fotografii. To dobry papier, jeśli nie mamy wprawy w obróbce zdjęć.

Wybacza bowiem zdecydowanie więcej. Ewentualne błędy popełnione przez fotografa nie będą tak mocno widoczne, jeśli zdjęcie zostanie wydrukowane właśnie na papierze matowym. Papier satynowy i matowy dość znacznie różnią się między sobą. Dlatego zanim zdecydujemy się na któryś z nich warto dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką. Pozwoli to na poznanie ich bliżej, a tym samym zwiększy szanse na to, że uda się wybrać taki papier, który będzie idealnie dopasowany do indywidualnych preferencji. Warto dodać, że nie ma dziś problemu z zakupem zarówno papieru satynowego, jak i matowego.

Zobacz

Klawiatury komputerowe, które można czyścić w...

Z różnych badań wiemy, że klawiatury komputerowe są miejscem hodowli zarazków. Teraz, gdy...

Podstawowe materiały biurowe dla nowych...

Podstawowe materiały biurowe dla nowych pracowników Teraz nadszedł czas, aby absolwenci...

Jaki typ pióra ci odpowiada? Jak wybrać...

Znalezienie długopisu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, może być wyzwaniem. Istnieje...