Polecamy

Po co w biurze papier kancelaryjny?

Wyprawka szkolna: Co kupić do szkoły dla dziecka?

Szkolna wyprawka

Sławni złoczyńcy i ich niesławne biurka

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie historie kryły się za słynnymi meblami biurowymi w filmach i telewizji? Spójrzmy na kilka jadowitych biurek dla złych złoczyńców.

DON CORLEONE

Oferty, których nie można było odrzucić, zostały złożone w gabinecie Ojca Chrzestnego, ponieważ siedział on za biurkiem i głaskał kota (który był bezdomnym znalezionym na działce filmowej w Paramount). Biurko, o którym mowa, było "mocno wyrzeźbionym" pod koniec XIX wieku biurkiem z dziurką na kolana, które, jak sądzę, zostało wynajęte od nowojorskiej firmy antykwarycznej Newel, założonej w 1939 roku. Kiedy Paramount zdecydował się zrobić sequel, zadzwonił do firmy, aby uzyskać rekwizyt ponownie. Ostatecznie zespół produkcyjny kupił go dla Francisa Forda Coppoli. Teraz można go zobaczyć we własnej winiarni reżysera.

HANNIBAL LECTER

Choć Hannibala można by skojarzyć ze stołem w jadalni, to jego biurko stało się centralnym punktem w ostatnich wyczynach bohatera w telewizji, często w ujęciu, w którym przeprowadza wywiady z pacjentami (i przyszłymi ofiarami). Na biurku można znaleźć rysunki postaci ze sztuki renesansu, czy też spisywać upadek swojego najlepszego przyjaciela - Will'a Graham'a. Częścią briefu projektowego dla świata Hannibala był "elegancki horror" i dom Sir Johna Soane'a, tu w Londynie. Ale dla wszystkich gotyckich podtekstów, biurko Hannibala jest właściwie dziełem duńskiego projektanta Leifa Jacobsena z połowy wieku.

FRANCIS UNDERWOOD

Czy Francis Urquhart z brytyjskiego House of Cards był kiedykolwiek tak bezwzględny? Prezydent USA Netflix korzysta z kopii Resolute desk, prezentu od królowej Wiktorii dla 19. prezydenta USA Rutherforda B. Hayesa w 1890 roku. Dostał swoją nazwę, ponieważ jest zrobiony z drewna Resolute, brytyjskiego statku zaprojektowanego do badania Arktyki. Podczas gdy Francis Underwood będzie pamiętany za swoje przewinienia i morderstwa, jednym z roszczeń Rutherforda do sławy jest to, że był pierwszym prezydentem, który miał telefon i maszynę do pisania w biurze Owalnym.

GORDON GEKKO

Ten złoczyńca finansowy zostanie zapamiętany, ponieważ jego chciwość jest Dobrą mową, chwalącą potęgę pieniądza i archetypem bezwzględnego świata inwestycji lat 80. Ambitny handlarz Bud Fox popełnia błąd, wybierając Gekko jako wzór do naśladowania, a tym samym zawiesza bajkę.

Na Wall Street Gordon Gekko ma ten najbardziej ceniony dobytek, narożne biuro, z panoramicznym widokiem na nowojorską panoramę. Do tego dochodzą wszystkie akcenty potęgi korporacyjnej: banki monitorów komputerowych, ogromne szklane biurko i ogromne, wyściełane czerwoną skórą krzesło. Rzeczywiste biuro znajdowało się w budynku na 222 Broadwayu na Manhattanie. (Na filmie jest niegrzeczne słowo, więc uważajcie.)

KEYSER SOZE

W The Usual Suspects, Soze mówi się w strasznych tonach, człowiek tak bezwzględny, że zamordowałby własną rodzinę, a nie użyłby ich jako pionków przeciwko niemu. W kluczowym momencie filmu, Soze jest przesłuchiwany przez policjanta, który nie zdaje sobie sprawy z tego, z kim rozmawia. Siedząc przed biurkiem policjanta, Soze udaje małą i słabą - dokładnie odwrotną niż prawdziwa natura bohatera - bajkę z przypiętymi do ściany za biurkiem notatkami, by zrzucić z siebie zapach policjanta.

Ciekawostką w tej scenie jest to, że biurko jest wykorzystywane jako rekwizyt, ale w zupełnie inny sposób niż zwykle. Normalnie złoczyńca siedzi za biurkiem, rzucając okiem na zbliżającego się ofiarę przed nim. Tutaj Soze odwraca dynamikę, tak że jego słabość, sama jego pozycja w pokoju, staje się jego przebraniem.

Zobacz

Ostateczna lista zakupów przed rozpoczęciem...

Po tygodniach nieobecności w klasie, trzeba się trochę przygotować przed powrotem do...

Szkolne problemy osób leworęcznych

Kiedy będę wiedział, czy moje dziecko jest praworęczne czy leworęczne? Możliwe, że...

Przybory szkolne, które musi mieć Twoje dziecko

Nauka w szkole wiąże się z koniecznością zakupu nie tylko zeszytów i podręczników, ale...