Polecamy

Obniżenie kosztów druku: Rozwiązania w zakresie drukowania, które...

5 największych wyzwań zdrowotnych w trakcie pandemii

Organizacja w biurze

Różne rodzaje papieru. Jaki papier do drukarki?

Wybór spośród różnych rodzajów papieru dostępnych na rynku jest kluczowym czynnikiem w osiąganiu najwyższej jakości druku cyfrowego. Należy wybrać rodzaj papieru, który najlepiej nadaje się do uwypuklenia wizualnej i tekstowej zawartości projektu wydawniczego lub graficznego. Wybór ten powinien być dokonany starannie i będzie się różnił w zależności od rodzaju produktu, który chcesz wydrukować.

Wybór z gamy oferowanych typów papieru nie zawsze jest łatwy, gdy masz do czynienia z ogromną gamą arkuszy, z których wszystkie mają zupełnie inne właściwości. Każdy rodzaj papieru ma swoją wagę, rodzaj obróbki i wykończenie, które decydują o jego przejrzystości, wyglądzie, gramaturze, grubości, stopniu nieprzezroczystości, odczuciu i trwałości.

W tym przewodniku pomagamy wybrać typ papieru, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom w zakresie druku cyfrowego, zapoznając się z niektórymi z różnych gramatur dostępnych na rynku, zalecanymi zastosowaniami dla każdego z najpopularniejszych typów papieru.

Jaki jest gramatura papieru?

Techniczna definicja wagi, czyli gramatury, to "waga arkusza papieru o powierzchni jednego metra kwadratowego"; innymi słowy, przedstawia stosunek wagi papieru do jego powierzchni. Jest ona mierzona w gramach na metr kwadratowy (gsm) lub po prostu w gramach (g) i jest sposobem na rozróżnienie różnych typów papieru na rynku, wraz z kilkoma innymi cechami, które przyjrzymy się wkrótce.

Na przykład papier do drukarki (znany również jako "papier niepowlekany") ma gramaturę od 60 g/m² do 90 g/m², podczas gdy karton ma gramaturę od 150 g/m² do 350 g/m². Gramatura wpływa na fakturę papieru w dotyku i poziom jego przezroczystości, który będzie niższy, jeśli wybierzesz papier o większej gramaturze.

Różnica między wagą a grubością

Ważne jest rozróżnienie między wagą papieru a grubością, czyli suwmiarki, arkusza. O ile wyższa gramatura często odpowiada grubszemu papierowi, o tyle inne czynniki mogą mieć na to również wpływ:

  • Rodzaj przetwarzania: Techniki przetwarzania wybrane przez producenta papieru mogą nadać papierowi o tej samej gramaturze większą gęstość, co oznacza, że jest on cieńszy lub ma mniejszą gęstość, co daje grubszy arkusz papieru.
  • Zawartość włókien drzewnych: papier jest wytwarzany poprzez zagęszczanie włókien z drzew, otrzymywanych zarówno w procesach chemicznych (celuloza), jak i mechanicznych (masa drzewna). Wysoka zawartość włókien drzewnych może spowodować zwiększenie grubości papieru.
  • Dodatki: niektórzy producenci papieru, w celu zmniejszenia zużycia celulozy i uzyskania szczególnego efektu wizualnego i dotykowego, dodają do masy papierniczej pewne substancje. Dotyczy to na przykład naszego przyjaznego dla środowiska papieru Laguna, produkowanego z wodorostów morskich z Laguny Weneckiej, oraz innych rodzajów przyjaznego dla środowiska papieru produkowanego z resztkami organicznymi z pomarańczy, kawy, kukurydzy i oliwek.

Jest więc oczywiste, że dwa arkusze o tej samej gramaturze mogą mieć różną grubość, w zależności od rodzaju obróbki i składu papieru.

Rodzaje papieru: dlaczego waga ma znaczenie

Niezależnie od tego, czy drukujesz wizytówki lub książki, czy produkujesz ekspozycję reklamową lub ulotkę, każdy produkt ma zalecaną wagę. Wybór niewłaściwego rodzaju papieru do druku projektu graficznego lub wydawniczego może zrujnować efekt końcowy: na przykład, jeśli wybierzesz zbyt niską gramaturę dla katalogu, strony będą zbyt przezroczyste, co pozwoli Ci zobaczyć obrazy wydrukowane na odwrocie.

Na stronie internetowej Pixartprinting podane są zalecane gramatury papieru w zależności od danej kategorii produktów. Na przykład, do drukowania wizytówek zalecamy gramaturę 280, 300 lub 350 g/m², choć jeśli wolisz, możesz wybierać spośród innych dostępnych gramatur. Jeśli wolisz poczuć różne rodzaje oferowanego papieru własnymi rękami, możesz zamówić Pixartprinting's Paper Sample Pack online.

90-gramowy papier
Papier o gramaturze 90 g/m2 należy do kategorii papierów niepowlekanych i jest naturalnym, bezdrzewnym papierem, który nie jest poddawany żadnym zabiegom chemicznym. Idealnie nadaje się do drukowania dużych ilości tekstu, tworząc stosunkowo lekki i cienki drukowany dokument. Może być stosowany w kolorze białym lub w kolorze kości słoniowej do drukowania wewnętrznych stron książek oraz do drukowania dokumentów lub papieru nagłówkowego.

Papier o gramaturze 130 g/m²
Papier o gramaturze 130 g/m² nadaje się do odtwarzania wysokiej jakości kolorowych obrazów i jest idealny do drukowania błyszczących czasopism, broszur, plakatów i ulotek składanych. Jest stosunkowo odporny na starzenie i może mieć wykończenie matowe lub z połyskiem.

Papier o gramaturze 170 g/m²
Stosunkowo lekki karton, który zapewnia przyjemną fakturę i doskonałe oddawanie barw oraz jest idealny do drukowania katalogów, prezentacji, certyfikatów i plakatów. Dostępny jest w wersji powlekanej, przyjaznej dla środowiska lub pochodzącej z recyklingu. W zależności od rodzaju papieru może uzyskać połysk, satyna lub matowe wykończenie.

Papier o gramaturze 350 g/m²
Ten półsztywny karton jest polecany do tworzenia wizytówek, okładek książek, teczek prezentacyjnych i zaproszeń. Jej grubość zapewnia doskonałą wytrzymałość i trwałość.

Papier 380-gsm
Jest to karton używany do pakowania, sztywnych okładek i folderów książek, ekspozytorów ladowych i przywieszek do produktów. Jest bardzo odporna na wstrząsy i wgniecenia.

Obejrzyj nasz samouczek wideo na temat gramatur papieru, aby zobaczyć kilka przykładów produktów wykonanych z papierów Pixartprinting.

Różnica między systemem europejskim i amerykańskim

Podczas gdy europejski system pomiaru gramatury papieru opiera się wyłącznie na gramaturze arkusza papieru na każdy metr kwadratowy jego powierzchni, w Stanach Zjednoczonych stosuje się inną jednostkę miary, na jego miejscu lub dodatkowo: gramaturę podstawową. Masa bazowa jest podawana w funtach i obliczana na podstawie masy 500 lub 1000 nieciętych arkuszy papieru o rozmiarze zwykle stosowanym dla danego rodzaju druku. Na szczęście w Internecie dostępne są różne tabele przeliczeniowe, które pomagają europejskim użytkownikom znaleźć odpowiednik wagi w systemie amerykańskim.

Różne rodzaje papieru do druku cyfrowego

Jak powiedzieliśmy na początku, przed wyborem papieru warto poznać główne dostępne rodzaje obróbki i wykończenia. Poniżej znajduje się krótka lista najpopularniejszych typów papieru:
Papier powlekany
Papier ten ma gładką i błyszczącą powierzchnię stworzoną przy użyciu dodatków chemicznych. Może mieć połysk lub matowe wykończenie i jest używany do produkcji czasopism, plakatów, wizytówek, broszur i wszelkich produktów wymagających doskonałego oddawania barw.

 1. Papier ze znakiem wodnym
Jest to papier niepowlekany, który można rozpoznać po wzornictwie wytłoczonym na jego powierzchni, nadając mu elegancki i wyrafinowany wygląd. Kategoria ta obejmuje papiery tłoczone, kładzione i młotkowane.

2. Papier przyjazny dla środowiska
Papier przyjazny dla środowiska jest wykonany z drewna pochodzącego z lasów FSC (Forest Stewardship Council, najbardziej akredytowanego systemu certyfikacji lasów na świecie), zgodnie z surowymi kryteriami zrównoważonego rozwoju środowiskowego i społecznego.

3. Papier makulaturowy
Jest on produkowany z wykorzystaniem od 60% do 100% masy papierowej z recyklingu. Aby być naprawdę ekologicznym, biały papier z recyklingu musi być bielony bez użycia zanieczyszczających substancji chemicznych lub zawierać pierwotne włókna celulozowe z lasów z certyfikatem FSC.

4. Dokumenty specjalne
Papiery i kartony, które zostały poddane specyficznym procesom, takim jak powlekanie, laminowanie lub innym, w celu uzyskania wysoce oryginalnych efektów wizualnych i dotykowych.

Krótko mówiąc, dokonując wyboru pomiędzy różnymi typami i gramaturami papieru dostępnymi na rynku, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Produkt, który drukujesz: jak powiedzieliśmy wcześniej, każda kategoria produktów ma zalecaną gramaturę.
Wymagana trwałość: jeśli chcesz drukować długotrwale, zdecyduj się na papier o większej gramaturze i wyższej jakości.
Efekt, który chcesz uzyskać: wyrafinowany, naturalny lub oryginalny... każdy rodzaj papieru może uzyskać inny przekaz, więc wybierz ten, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby.
To wszystko w naszym artykule na temat różnych typów papieru do druku cyfrowego: czy zdecydowaliście się Państwo, który z nich jest odpowiedni dla Waszego projektu?

Zobacz

Ekologiczne zakupy dla Twoich produktów biurowych

W dzisiejszych czasach ekologiczne i zrównoważone materiały biurowe są bardziej obfite, co...

Pracuj mądrze, oszczędzaj pieniądze: 14...

Jeśli Twoja firma działała zdalnie, ale masz zamiar ponownie otworzyć biuro, jest wiele do...

5 największych wyzwań zdrowotnych w trakcie...

Firmy, z którymi współpracujemy, stoją przed nowymi wyzwaniami, aby w bezpieczny i zgodny z...