Polecamy

Lista przyborów szkolnych dla każdej rodziny

Sławni złoczyńcy i ich niesławne biurka

Szkolna wyprawka

Szkolne problemy osób leworęcznych

Kiedy będę wiedział, czy moje dziecko jest praworęczne czy leworęczne?
Możliwe, że dziecko już w wieku od 6 do 9 miesięcy będzie widziało, którą rękę preferuje, chociaż może nie być konsekwentnie preferowane przez jedną rękę, dopóki nie skończy dwóch lub trzech lat. Niektóre dzieci mogą być oburęczne do 6 roku życia, więc nie martw się, jeśli ich dominująca ręka nadal nie jest wyraźna. Ważne jest, aby nie zmuszać ich do używania jednej strony bardziej niż drugiej, ponieważ może to utrudniać ich przyszły rozwój.

Dlaczego leworęczni mają słabą reputację w zakresie schludnego pisania?
Osoby leworęczne napotykają na wiele trudności w życiu codziennym. Pismo może być szczególnie trudne dla osób leworęcznych, zwłaszcza jeśli uczy się go osoba praworęczna, ponieważ chwyt pióra i tworzenie liter jest inne. Do typowych problemów z pisaniem dla osób leworęcznych należy pisanie ręką zaczepioną lub wysklepioną, rozmazywanie słów, formowanie liter do tyłu, a także niemożność posługiwania się niektórymi długopisami ze względu na sposób przeciągania się po papierze.

Ponieważ piszemy od lewej do prawej strony, osoby praworęczne pociągają za ołówek, pisząc z dala od ciała, podczas gdy osoby leworęczne muszą pchać ołówek, pisząc w kierunku ciała. Nauczenie osób leworęcznych pisania w taki sam sposób jak osób praworęcznych może spowodować, że pisanie będzie powolne, niewygodne i niechlujne. Może to stanowić przeszkodę w całym dorosłym życiu, jeśli nie będzie się tego właściwie uczyć w dzieciństwie.

Nauczanie pisania lewą ręką
Istnieje kilka czynników, które znacznie ułatwiają lewicującym naukę pisania, w tym:

- uchwyt pióra lub ołówka

- pozycja ręki i nadgarstka

- pozycja papieru do pisania

Uchwyt statywu, który jest nauczany w szkole, uczy dzieci trzymać ołówek palcem wskazującym i kciukiem, opierając go na środkowym palcu. Podczas gdy dla dzieci praworęcznych jest to stosunkowo łatwe, dla osób leworęcznych może to być trudniejsze. Zachęcanie dzieci leworęcznych do korzystania z uchwytu statywu może zapobiec zahaczaniu ołówka podczas pisania, ponieważ wzmacnia on nadgarstek i wspomaga dynamiczne ruchy palca. Ułatwi to kontrolowanie pióra z wiekiem.

Jednym z problemów pisarzy leworęcznych z uchwyceniem długopisu jest to, że muszą go trzymać na tyle wysoko, aby widzieli, co piszą i przestali się rozmazywać. Innym problemem jest zbyt ciasne trzymanie go, co powoduje, że pismo jest napięte i zwiększa skurcze w dłoni. Trzymanie długopisu w odległości około 3 cm od punktu z rozluźnionym uchwytem powinno rozwiązać te problemy i umożliwić dzieciom leworęcznym bardziej efektywne pisanie.

Wiele osób praworęcznych ustawia papier pod kątem, aby dopasować go do naturalnego kąta ramienia podczas pisania. Leworęczne osoby mogą zrobić to samo, podciągając papier w dół. Dzięki temu pisanie wzdłuż linii jest wygodniejsze i nie powoduje zahaczania o nadgarstek. Używanie prawej ręki do trzymania papieru nadal może być również pomocną wskazówką, szczególnie w przypadku młodszych pisarzy, którzy mogą być sfrustrowani z powodu przesuwania się papieru. Ustawiając papier po lewej stronie ciała, pisarze leworęczni będą mieli wystarczająco dużo miejsca, aby poruszać ręką i zobaczyć, co piszą.

Bycie leworęcznym nie musi oznaczać bałaganu i rozmazywania. 

 Szukasz odpowiednich przyborów szkolnych? Znajdziesz je tutaj: https://alibiuro.pl/artykuly-szkolne-aliprymus

Zobacz

Sławni złoczyńcy i ich niesławne biurka

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie historie kryły się za słynnymi meblami biurowymi w...

Ostateczna lista zakupów przed rozpoczęciem...

Po tygodniach nieobecności w klasie, trzeba się trochę przygotować przed powrotem do...

Przybory szkolne, które musi mieć Twoje dziecko

Nauka w szkole wiąże się z koniecznością zakupu nie tylko zeszytów i podręczników, ale...