Polecamy

Czy Open Concept Office jest dla ciebie odpowiedni?

Co twoje dziecko naprawdę potrzebuje do szkoły?

Artykuły biurowe

Papier do drukarki - jaki wybrać?

Drukarka jest niezbędnym wyposażeniem każdego biura. To dzięki niej można efekty pracy na komputerze przenieść na papier. Okazuje się, że w sprzedaży dostępne są różne rodzaje papieru do drukarki. W związku z tym – zanim udamy się do sklepu – warto wiedzieć, czym się różnią i w konsekwencji na jaki papier najlepiej postawić.Każdy papier do drukarki można scharakteryzować, używając następujących parametrów:-gramatura;-grubość;-klasa papieru;-format;-nieprzezroczystość;-gładkość.

Gramatura to parametr dostarczający informacji o wadze pojedynczej kartki. Im wyższa wartość tego parametru, tym karta jest grubsza, sztywniejsza, a tym samym cięższa. Standardowy papier ksero ma gramaturę wynoszącą 80g/m2. Kupując papier, koniecznie trzeba sprawdzić, czy drukarka, której używamy przystosowana jest do danej gramatury. Grubość to z kolei parametr mówiący o tym, jak kartka reaguje na zginanie. Im większa grubość, tym papier bardziej sztywny, a więc jego zgięcie jest trudniejsze. Klasa papieru mówi o poziomie jasności. Klasa A oznacza papier najbardziej biały, do klasy B zalicza się papier średni. Klasa C to z kolei papier najbardziej ekonomiczny. Warto pamiętać, że kryteria klasyfikowania papieru do poszczególnych klas są w dalszym ciągu dość mało precyzyjne. Format to nic innego, jak po prostu wymiar papieru. Największą popularnością cieszy się format A4.

Warto jednak pamiętać, że papier do drukarki dostępny jest także w wielu innych formatach. Widać to szczególnie wówczas, gdy zakupić chcemy papier specjalistyczny. Przykładem jest papier fotograficzny, który przeznaczony jest do wydruku zdjęć. Nie każda drukarka jest jednak dopasowana do tego, aby drukować w formacie niestandardowym. Nieprzezroczystość to cecha, która zależna jest od struktury papieru, a także ilości włókien. Papier, który cechuje się niską nieprzezroczystością pochłania znacznie więcej światła od papieru, którego nieprzezroczystość jest większa. Co to oznacza? Jeśli taki papier narazimy na działanie światła, to druk może przebijać na drugą stronę.

W przypadku druku jednostronnego nie ma to aż tak dużego znaczenia. Kiedy jednak drukujemy po obu stronach kartki, sytuacja mocno się komplikuje. Gładkość to parametr, który istotnie wpływa na jakość wydruku. Im bardziej gładka będzie kartka, tym lepiej zostaną odwzorowane na niej kolor. Lepszy będzie także kontrast. W efekcie zdecydowanie lepiej widoczne będą wszystkie detale. O ile w przypadku drukowania tekstu nie ma to tak dużego znaczenia, o tyle wówczas, gdy drukujemy rysunku czy zdjęcia gładkość istotnie wpływa na jakość. Papier do drukarki, który oznaczony jest jako gładki najczęściej pokryty jest specjalną powłoką. Poprawia ona również nieprzezroczystość papieru.

Zakup papieru do drukarki powinien być poprzedzony dokładną analizą szeregu parametrów. Tylko wówczas, gdy uwzględnimy je, możemy być pewni, że kupimy taki papier, który idealnie sprosta naszym oczekiwaniom. Na szczęście dzisiaj znalezienie dobrego papieru do drukarki nie jest problemem.

Zobacz

Klawiatury komputerowe, które można czyścić w...

Z różnych badań wiemy, że klawiatury komputerowe są miejscem hodowli zarazków. Teraz, gdy...

Podstawowe materiały biurowe dla nowych...

Podstawowe materiały biurowe dla nowych pracowników Teraz nadszedł czas, aby absolwenci...

Jaki typ pióra ci odpowiada? Jak wybrać...

Znalezienie długopisu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, może być wyzwaniem. Istnieje...